Kremy do twarzy występują w różnych wersjach, które można by było nazwać funkcjonalnymi. Najpopularniejsze są kremy BB, natomiast DD, to nowość na rynku i tak naprawdę trudno na razie powiedzieć, czy ta koncepcja się przyjmie. W każdym przypadku jednak pojawia się u producentów ta sama tendencja: zmieścić jak najwięcej funkcji w jednym kosmetyku, co oczywiście ma gdzieś granice, a i efekty takiego działania nie zawsze są takie, jak w reklamach.

Kremy BB

Krem BB (Blemish Balm lub Beauty Balm) ma teoretycznie wypełnić lukę między kremami tonującymi a podkładami, dodając do tego wartość ochronną. W porównaniu z kremem tonującym kremy typu BB są cięższe i zdecydowanie lepiej kryją, natomiast porównanie z podkładem wymagałoby już bardziej rozbudowanej analizy, dlatego przygotowaliśmy na ten temat inny artykuł. Co do zasady jednak kremy BB mają lepsze właściwości pielęgnacyjne niż podkłady. Kremy BB stworzono po to, aby jednym kosmetykiem zastąpić kilka innych i jeśli wierzyć producentom, to są one nie tylko upiększające, ale także pielęgnujące, a w większości przypadków także wyrównują koloryt skóry. Akurat ta ostatnia funkcja budzi chyba najmniej wątpliwości, bo to tylko kwestia dodatków pigmentacyjnych i samej formuły bazy, natomiast jeśli chodzi o pielęgnację, to tutaj różnice są spore – część, szczególnie najtańszych, kremów z rodziny BB pozostawia wiele do życzenia: ich baza jest zbyt ciężka i poważnie utrudnia skórze oddychanie, a to wcale nie sprzyja długofalowej poprawie wyglądu skóry.

Kremy CC

W zasadzie definiuje się kremy CC (Color Control Cream, Color Correction Cream lub Color Correct) jako lepiej kryjącą wersję BB, ale już sama nazwa (bez względu na to, którą jej wersję pełną się wybierze), sugeruje, że w tym przypadku najważniejsze jest działanie upiększające. W kremach CC dość często pojawiają się między innymi silikony, które faktycznie poprawiają wygląd skóry, ale już ich wpływ na kondycję cery budzi poważne kontrowersje (których zresztą nie można łatwo rozstrzygnąć). W składzie kremów CC znajduje się również więcej stabilizatorów, które mają za zadanie utrwalić makijaż nałożony na taki krem.

Kremy DD

Kremy DD (Dynamic Do All) to wciąż bardziej ciekawostka niż realna opcja. Zgodnie z definicją mają być bardzo wszechstronne: przeciwzmarszczkowo-pielęgnacyjno-upiekszająco-wyrównująco-wszelkie. To jednak tylko teoria, ponieważ zamknięcie różnych, niekoniecznie idących ze sobą w parze działań nie jest może niemożliwe, ale z pewnością technologicznie trudne, więc wśród kremów DD nie należy spodziewać się kosmetyków naturalnych. W liście składników pojawia się za to wiele substancji, które na INCI trafiły w ciągu ostatniego roku lub dwóch, zatem brak jest wciąż pełnej analizy bezpieczeństwa takich kosmetyków. Ponieważ aktualnie, oferta kremów DD jest naprawdę bardzo ograniczona, trudno je sensownie porównać do BB i CC. W dużym skrócie pisząc, kremy DD są podobne do kremów CC, jednak skierowane bardziej dla osób ze skórą dojrzałą.

Czym różnią się kremy BB, CC i DD?

Wiek i kremy – czy to ma sens?

Cera bardzo szybko się starzeje: to delikatna tkanka, która ma bezpośredni kontakt z niekorzystnym środowiskiem, a na dodatek sama jest metabolicznie aktywna. To oznacza, że wraz z wiekiem trzeba szukać innych rozwiązań kosmetycznych, które pozwolą zaspokoić specyficzne potrzeby. Kremy BB są przydatne szczególnie dla cery młodej, a dla dojrzałej zaleca się raczej CC. Jeśli chodzi o DD, to hipotetycznie mogłyby z powodzeniem zastąpić wszystkie inne preparaty, ale ponieważ na razie ich głównym atutem wykorzystywanym w kampaniach marketingowych jest działanie przeciwzmarszczkowe, to można się domyślać, że będą one dedykowane bardzo dojrzałej cerze.

Krem i stan skóry – porównanie, które ma ręce i nogi

Kremy BB i CC można zestawić pod kątem przydatności w przypadku cery mniej lub bardziej zmęczonej i narażonej na niedoskonałości. BB jako lżejsze są teoretycznie korzystniejsze, jednak CC, które wykazują lepsze właściwości kryjące, także nie są bez szans. A jak prezentuje się zestawienie najważniejszych cech obu typów kremów?
– kremy BB pozwalają skórze oddychać lepiej niż kremy CC, ale trwałość makijażu będzie większa w przypadku tych drugich;
– ograniczone spektrum działania kremów BB sprawia, że zwykle są one delikatniejsze i zawierają mniej syntetyków o podejrzanym działaniu;
– kremy CC są cięższe niż BB, ale zawierają więcej składników odżywczych;
– pod względem zawartości witamin obie klasy są bardzo podobne.
Nie da się niestety obecnie przygotować wiarygodnego i sensownego porównania z kremami DD, bo między tymi ostatnimi występują bardzo duże różnice w składzie i działaniu, większe niż rozbieżności pomiędzy różnymi klasami kremów.

Czego unikać wybierając kremy?

Kremy, zarówno BB, jak i CC, mogą mieć bardzo rozmaity skład. Warto wcześniej mieć świadomość, jak na poszczególne substancje reaguje Twoja cera, bo jeśli na przykład wiesz, że nie służą Ci silikony z grupy odpornych na zmywanie, to z obu grup kremów odpadnie pewna część propozycji. Nie zamierzamy na siłę przekonywać Cię do produktów naturalnych, bo tych jest stosunkowo niewiele i tak naprawdę większość z nich też dostałaby „niebieski pasek”, czyli oznaczenie stosunkowo niedużej ilości dodatków syntetycznych z różnych grup. Musisz unikać nie tyle konkretnych produktów, co raczej substancji, o których już wiesz, że nie pozwalają Twojej skórze żyć pełnią życia.