Bazy pod makijaż są coraz częściej reklamowanymi produktami, jednak – jak wszystko – mają i zalety, i wady. Są określone wskazania do zastosowania bazy, ale w przypadku niektórych pań nawet wtedy czasem lepiej zrezygnować. Kiedy i jak stosować bazę, a kiedy nie, jakie są jej zalety, a jakie wady – o tym właśnie dowiecie się z dalszej części artykułu.

Bazy pod makijaż

Trochę podstaw

Bazy pod makijaż stosuje się po to, aby utrwalić warstwy na nie nałożone. Nietrwałość makijażu najczęściej spowodowana jest z podwyższonym wydzielaniem potu lub łoju, które mogą rozmywać nałożone kosmetyki, zmieniać ich odcień lub powodować punktowe schodzenie warstw makijażu, lub ich nasiąkanie. Szczególnie widoczne jest to latem, a przez cały rok u osób z cerą tłustą lub mieszaną. Warzenie się podkładów jest problematyczne, ponieważ poprawienie najgłębszej warstwy makijażu zazwyczaj wymaga usunięcia nakładów, a to kosztuje sporo czasu i pracy, wymaga noszenia ze sobą większej ilości kosmetyków.
Trwałość makijażu bez bazy może wynieść mniej więcej od 4 do 8 godzin – to dosyć sporo, jednak nie wystarcza nawet na dzień w pracy, co może być kłopotliwe. Użycie bazy zdecydowanie zwiększa ten okres (do około 8-14 godzin), natomiast nie oznacza to jeszcze, że ta zwiększona trwałość nie będzie miała skutków ubocznych.

Z czego powstają bazy i jak je stosować

Głównym składnikiem wykorzystywanym do produkcji baz są silikony roztworzone w odpowiednich rozpuszczalnikach (nie chodzi tu oczywiście o rozpuszczalniki techniczne, tylko o substancje, które pozwolą nieco rozrzedzić silikon). Są to preparaty higro i hydrofobowe, a więc wodoodporne, są również nieprzenikalne dla wydzielin skóry. Długie łańcuchy silikonowe stanowią idealne miejsce przyczepu dla nakładanych na bazę kosmetyków.
Stosowanie baz jest bardzo proste – rozprowadza się ją dłońmi po skórze twarzy w ilości zalecanej przez producenta (będzie ona zależała między innymi od dokładnego składu bazy, ale zawsze niewielka). Bazy nie należy intensywnie wmasowywać ani wklepywać, ponieważ ma ona dość luźno przylegać do cery – silikony mają właściwości przyczepne i nawet bez tych zabiegów będą dobrze trzymały całą bazę.

Zalety stosowania bazy pod makijaż

Baza pod makijaż, dzięki zawartości hydrofobowych silikonów, przedłuża zdecydowanie trwałość makijażu, szczególnie na wiosnę i latem. Ze względu na fizyczne właściwości silikonów baza ułatwia nanoszenie pudru – silikon lepiej od czystej skóry „trzyma” cząstki pudru, w tym także pudru w płynie. W zależności od rodzaju zastosowanej bazy, może ona rozświetlić lub zmatowić cerę, a w każdym przypadku zmniejszy widoczność porów, drobnych bruzd czy zmarszczek (oczywiście tylko tych najdrobniejszych, które zostaną wypełnione bazą). W sprzedaży dostępne są także bazy zawierające filtry UV – pozwalają one chronić cerę wrażliwą nawet przy dość silnym nasłonecznieniu, co przy okazji pozwala skutecznie regulować pracę gruczołów skórnych. Jeśli użyjesz bazy pigmentującej, możesz wyrównać i poprawić koloryt cery: zielony pigment zalecany jest do wyrównania odcieni cery naczynkowej, różowy ożywia skórę zszarzałą, a cała paleta barw cielistych pozwala wyrównać naturalny koloryt.

Wady zastosowania bazy pod makijaż

Choć bazy pod makijaż mają naprawdę wiele zalet, nie są jednak wolne od wad. Najpoważniejszą jest możliwość zatykania porów – co prawda wielu producentów zapewnia, że w przypadku ich kosmetyków nie ma to miejsca – silikony, wysychając, „ściągają się”, zatem teoretycznie nie powinny wypełniać porów, jednak jest to cecha bardzo indywidualna, a na dodatek efekt silnie zależy od ilości nałożonego preparatu – im jest go więcej, tym większe ryzyko zatkania porów. Oznacza to później trudniejsze zdjęcie bazy, a przez cały czas utrudnia skórze naturalną pracę gruczołów i oddychanie. Podstawową wadą bazy jest, według przeciwniczek jej stosowania, sam fakt jej użycia – jest to kolejny kosmetyk, który obciąża cerę, a ponieważ bazę stosuje się prawie wyłącznie do bardziej złożonych, cięższych makijaży, rzeczywiście może to mieć znaczenie, dlatego czasem zalecane jest, szczególnie w przypadku osób, których cera wykazuje skłonności do zatykania, aby bazę stosować tylko wtedy, kiedy jest absolutnie konieczna – na dłuższe wyjścia albo większe przyjęcia, np. pod makijaż weselny.

Podsumowanie

Bazy pod makijaż na bazie silikonów to dobry sposób na przedłużenie trwałości makijażu, a w zależności od receptury kosmetyku mogą również wspomagać osiąganie innych celów, natomiast te same powody, które tak często są wykorzystywane jako atut, mogą stać się czasem wadą bazy. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych kosmetyków, również i w kontekście baz pod makijaż zaleca się rozsądne ich używanie i korzystanie wyłącznie z kosmetyków dobrych marek.