Farbowanie włosów należy do często przeprowadzanych zabiegów upiększających włosy. Farbowanie bardzo często wykonywane jest niewłaściwie w szczególności jeśli wykonywane jest w domu i przez osoby niedoświadczone w tej czynności. Okazuje się, że czasem kolor inny niż zaplanowany, to najmniejsze nieszczęście, ponieważ farby do włosów mogą spowodować naprawdę dużo większe kłopoty. Warto więc poznać, czym grozi niewłaściwa i zbyt częsta koloryzacja włosów.

Farba, to nie odżywka

Wszystkie farby do włosów zawierają w składzie tzw. związki filmotwórcze. Są to takie substancje, które w czasie utrwalania farby powodują wytworzenie na włosach niezbyt grubej błonki. Dzięki nim włosy zaraz po farbowaniu wydają się grubsze i bardziej puszyste. Co prawda to tylko efekt uboczny, ponieważ warstwa filmu ma chronić włosy świeżo zafarbowane przed dalszą zmianą koloru pod wpływem różnych czynników, ale tak czy inaczej, wiele osób bierze ten efekt za dowód doskonałego odżywienia. Niestety – farbowanie włosów nie ma niczego wspólnego z odżywianiem. Jedyne, co może zrobić farba, to zubożyć strukturę włosa, ale nigdy wzbogacić.
Dodać warto, że efekt odżywienia jest tylko tymczasowy, znika najczęściej już pod 2-3 myciach, szczególnie jeśli do mycia włosów używasz szamponu z silnym detergentem. Niemniej jednak wciąż wiele osób decyduje się na farbowanie suchych i zniszczonych włosów – mają one rozchylone łuski, więc są dużo bardziej podatne na barwienie, ale też dużo szybciej tracą świeżo uzyskany kolor. Oczywiście nie następuje żadna poprawa stanu włosów, bo składniki farby dalej powiększają już istniejące uszkodzenia, tyle że nie od razu to widać.
Jeśli zamierzasz farbować włosy regularnie, nawet na kilka miesięcy przed nałożeniem farby musisz wprowadzić w życie plan mający na celu odbudowę i regenerację włosów. Dzięki temu farba zabarwi włosy równo, kolor będzie trwalszy a włosy pozostaną zdrowsze nawet po użyciu szkodliwej farby.

Koloryzacja, farbowanie włosów

Instrukcja nie gryzie

Tak wiem, farbowanie jest tak proste, że czytanie instrukcji stanowi obrazę dla Twojej inteligencji. Twój wybór, ale pamiętaj – na rynku obecnie jest wiele farb i nawet preparaty od tego samego producenta czasem różnią się zasadami poprawnego farbowania. Odmienne czasy pigmentacji, inny sposób mieszania obu składników, różne ich ilości – w tym przypadku doświadczenie będzie zmorą, a nie błogosławieństwem. Nawet jeśli farbowałaś włosy i sto razy, za sto pierwszym nadal powinnaś zaczynać od czytania instrukcji. Są na rynku farby szczególne, które pod względem sposobu użycia różnią się od pozostałych bardzo znacznie, a w przypadku reszty, choć różnice nie muszą być gigantyczne, mogą wpływać na stan zdrowia włosów oraz ich wygląd po farbowaniu.
Farby do włosów pod względem chemicznym to mocno skomplikowane mikstury, których składniki wzajemnie na siebie oddziałują, więc takie czynniki jak temperatura, czas reakcji czy dostępność tlenu (którą ograniczyć można na przykład foliowym czepkiem) mają siłę wpływania na ostateczny kolor, jego odcień, trwałość, równomierność itd.

Błędy w czasie nakładania farby

Sam proces nakładania farby może być bardzo skomplikowany. Najpierw musisz oszacować, czy Twoje włosy są jednobarwne, czy da się na nich wyróżnić pasemka, odrosty albo obszary o naturalnie jaśniejszym i ciemniejszym kolorze. Im bardziej jednolity kolor włosów, tym łatwiejsze farbowanie, ale w przypadku farbowania włosów koloryzowanych i odrostów, jeśli zafarbujesz je w ten sam sposób, efektem będzie dalsza różnica kolorów. Ważnym czynnikiem, który wpływa na czas farbowania, jest temperatura. Nie chodzi tu jednak o temperaturę w pomieszczeniu, bo ta ma znaczenie drugorzędne. Być może wiesz, ale właśnie przez głowę ludzki organizm wypromieniowuje największą ilość ciepła. Z tego powodu należy nakładać farbę najpierw na tył głowy, następnie na skronie, a dopiero na samym końcu na czubek głowy, który jest najcieplejszy. I nawet jeśli w przypadku krótkich włosów i farbowania na kolor zbliżony do naturalnego niewiele się stanie, jeśli zaniedbasz tę zasadę, to już przy rozjaśnianiu będzie to miało najczęściej opłakane skutki, tym bardziej że rozjaśniacze są bardziej agresywne niż zwykłe farby. Teoretycznie nikomu nie trzeba też przypominać, że farbowanie należy przeprowadzić dokładnie. Kłopotliwe mogą być pod tym względem długie włosy, które najpierw należy rozczesać i podzielić na mniej więcej równe sekcje, które będą farbowane jedna po drugiej. Pominięcie jakiegoś pasemka albo pozostawienie nierozczesanych włosów spowoduje, że w którymś miejscu farby zabraknie i efekt będzie marny.

Farba musi „odpocząć”

Czynnikiem, który sprawia, że włosy przyjmują barwę zastosowanej farby jest substancja utleniająca. Stanowi ona ważny składnik każdego opakowania z farbą i bez niej praktycznie nie da się osiągnąć ciekawego efektu barwnego. Problem polega tylko na tym, że utlenianie to proces dość czasochłonny, a do tego zależy od dostępności tlenu i temperatury. Im jest cieplej, tym szybciej zachodzi reakcja, dlatego modne bywa owijanie włosów folią (i to zarówno aluminiową, jak i polietylenowymi reklamówkami). W obu przypadkach nie jest to najlepsze rozwiązanie – włosy po nałożeniu farby muszą odpoczywać. W tym czasie barwnik wbudowuje się w strukturę włosa i utrwala.

Podsumowanie

Farbowanie włosów, to często wykonywany zabieg, ale to jeszcze nie oznacza, że zawsze jest wykonywane poprawnie. Można mówić o pielęgnacji włosów, choć farba oczywiście ma działanie niszczące, ale jeśli jest nałożona poprawnie to wówczas ma ono bardzo ograniczony zasięg. Błędnie wykonane farbowanie prowadzi do powstawania defektów estetycznych (plamki, odbarwienia, niechciane pasemka, niedokładnie zafarbowane włosy itd.), ale w skrajnych przypadkach może doprowadzić też do masowego wypadania włosów, łamliwości lub uszkodzenia skóry głowy. Niewiele w sumie trzeba, aby tych konsekwencji uniknąć – wystarczy uważna lektura instrukcji, trochę czasu i chęć, aby wszystko wykonać tak, jak należy. W ofercie Avon dostępne są farby koloryzujące do włosów i pewnie część z Was korzysta z tych produktów. Jednak niezależnie od producenta wybranej przez Was farby, warto wiedzieć „co nieco” na ten temat aby nie popełnić błędów, które mogą Wasze włosy „drogo kosztować”.