Jak dbać o paznokcie? Zapewne takie pytanie zadała sobie nie jedna z Was, kiedy pojawił się problem zniszczonych i łamliwych paznokci. Słabe, kruche, łamiące się i niezbyt dobrze wyglądające paznokcie, to problem wielu osób płci obojga. Jeśli wierzyć reklamom, jedynym sposobem na pozbycie się tego rodzaju problemów jest połykanie różnych tabletek suplementacyjnych. Doświadczenie jednak pokazuje, że jedyne, co się po nich zmienia, to stan wątroby i to bynajmniej nie w korzystną stronę. Tymczasem jest wiele prostszych i skuteczniejszych sposobów na wzmocnienie paznokci.

Jak dbać o paznokcie

Naturalne, piękne i zadbane paznokcie.

Higiena przede wszystkim

Paznokcie są kłopotliwe, jeśli chodzi o higienę. Ich powierzchnia nie jest idealnie równa i sprzyja kolonizacji przez bakterie i grzyby. Wprawdzie niekorzystne efekty ich działalności są dobrze widoczne dopiero przy osłabionej odporności, ale nawet przy sprawnym układzie immunologicznym toksyny bakteryjne i grzybowe mogą powodować pogorszenie stanu paznokci. Dodatkowym zagrożeniem są zanieczyszczenia gromadzące się pod paznokciami. Każde podrapanie się powoduje zgarnięcie sporej ilości naskórka razem ze wszystkimi zanieczyszczeniami, jakie się na nim zgromadzą, a do wyczyszczenia dłoni również pod paznokciami przydaje się naprawdę dobre mydło aktywne.
Oczywiście codzienna higiena to jedno, a od czasu do czasu warto udać się do gabinetu kosmetycznego, gdzie wszystkie zanieczyszczenia zostaną dokładnie usunięte, a paznokcie zabezpieczone. Podstawą zawsze będą jednak zabiegi w domu, czyli po prostu częste mycie rąk. Co ważne – trzeba je wykonać właściwie, żeby przy okazji nie osłabić skóry ani płytki paznokciowej.

Jak myć ręce?

Przede wszystkim do mycia rąk należy wybrać odpowiednie mydło. Te zawierające silne detergenty będą powodowały uszkodzenia skóry, w tym również skórek przypaznokciowych, ich rogowacenie, przesuszanie i cofanie się, co objawia się fatalnym efektem estetycznym. Dodatkowo takie mydła pozbawiają skórę i paznokcie naturalnej ich warstwy ochronne, przez co bakterie i grzyby mogą z większą łatwością kolonizować dłonie. Należy pamiętać, że nawet jeśli nie kończy się to grzybicą, stanowi zagrożenie dla równowagi fizjologicznej skóry i paznokci. Delikatny detergent o ukierunkowanym działaniu i z dodatkiem substancji ochronnych lub nawilżających będzie dobrym wyborem. Antybakteryjne mydła, jeśli nie zawierają np. SLS, są dobre wtedy, kiedy pracujesz w zanieczyszczonym środowisku lub z innego powodu Twoje dłonie są szczególnie narażone na kolonizację.


 

Pamiętać trzeba, że paznokcie, będąc wytworem skóry, „dziedziczą” po niej wiele problemów, dlatego dbałość o skórę jest pierwszym etapem dbałości o stan paznokci. Oczywiście należy wziąć pod uwagę także odżywianie samej płytki paznokciowej, ale to już osobny temat.


Odżywki i suplementy do paznokci

Paznokcie są żywą tkanką. Co prawda ich unerwienie jest bardzo skromne, ale komórki tworzące paznokcie muszą być odżywiane, prowadzą swój specyficzny metabolizm, a nawet poruszają się – wzrost paznokcia to efekt przesunięcia się proksymalnych komórek w część końcową płytki paznokcia. Skoro więc jest to żywa tkanka, należy ją właściwie odżywiać. Słusznie przychodzi Ci teraz na myśl właściwa dieta, natomiast dość trudno jest określić, co tak naprawdę powinno się w niej znajdować, aby prawidłowo dbać o paznokcie. Z pewnością dla prawidłowej fizjologii płytki paznokcia ważne jest dostarczenie witamin A oraz E, ale również białek, które zawsze są podstawowym budulcem. W przeciwieństwie do tego, co mówią reklamy, ochrona przeciwoksydacyjna nie jest szczególnie ważna: metabolizm komórek paznokcia jest dość powolny, więc zagrożenie wolnymi rodnikami jest umiarkowane. Na pewno warto zadbać więc o wzbogacenie diety w witaminy, tym bardziej że choćby już tylko ze względu na wielkość paznokci, substancji budulcowych wiele tam nie potrzeba, natomiast witaminy, będące regulatorami wszystkich procesów, zawsze znajdą zastosowanie. Jednym z podstawowych kosmetyków służących odżywianiu paznokci mają być specjalne odżywki utwardzające. Zawierają one formaldehyd, więc mówienie o jakimkolwiek „odżywianiu” jest tu nieporozumieniem – substancja ta ma właściwości biobójcze i konserwujące, zabija komórki powierzchniowe i tworzy cienką warstwę „lakieru”, dlatego paznokcie są utwardzane i uzyskują połysk. Na krótką metę, dopóki taki kosmetyk nie dostanie się w głąb płytki, ma to sens, natomiast przy dłuższym stosowaniu może dość do patologicznych zmian w funkcjonowaniu płytki, spowodowanych wysokim stężeniem toksycznego formaldehydu. W ofercie Avon, dostępna jest odżywka do paznokci Nail Experts Strong Results, która nie zawiera formaldehydu. W zależności od katalogu Avon, jej cena oscyluje w granicach 9 – 12 zł. Aktualną cenę tej odżywki możecie sprawdzić w najnowszym katalogu Avon.

Skórki wokół paznokci – czym są i jak o nie dbać?

Jeden z największych mitów dotyczących kondycji paznokcia mówi o tym, że odżywione skórki pozwalają na poprawę wyglądu dłoni. Jedyne, co można zrobić ze skórkami wokół paznokci, to je usuwać, ponieważ są to komórki całkowicie martwe. Nie prowadzą one już żadnych przemian metabolicznych, nie odżywiają się, nie oddychają, a jeśli wchłoną jakiekolwiek substancje, to tylko na drodze osmozy, ale to niczego nie zmieni, ponieważ ich wygląd pozostanie taki sam. Skórki wokół paznokci na krótkim odcinku dobrze przylegają do płytki – stanowią swoistą „uszczelkę”, dlatego przy ich usuwaniu należy zachować daleko posuniętą ostrożność. Zbyt agresywne usuwanie skórek może spowodować powstanie niewidocznych z powierzchni ranek nad powierzchnią płytki, a w nich może rozwijać się kolonia bakteryjna lub grzybicza. Jeśli na płytkę nasunie się zbyt dużo martwych komórek, zaczną one odstawać od płytki – sucha skórka wokół paznokcia nie jest szczególnie krucha, ponieważ jej komórki są ze sobą cały czas dobrze połączone. Należy ją odciąć lub w inny sposób usunąć. Co ważne – fragmenty tkanki na bokach paznokcia to często narastająca skóra, a nie typowe skórki, więc usunięcie takiego elementu spowoduje bolesność i niezbyt obficie krwawiącą rankę. Skóra na obrzeżach płytki paznokciowej nie jest dobrze unerwiona, dlatego sprawia czasem wrażenie martwej, ale jest żywa i nie należy jej usuwać. Istnieją również preparaty, które ułatwiają usuwanie skórek wokół paznokci. W ofercie Avon jest to krem do pielęgnacji skórek z kwasami AHA i witaminą E. W katalogu 15/2015 dostępny jest ten krem do pielęgnacji skórek za 10,99 zł.

Skórki wokół paznokci

Skórki wokół paznokci. Zniszczone paznokcie.

Manicure – kiedy i dla kogo?

Mówi się, że dłonie są naszą wizytówką w stopniu może nawet większym niż twarz, dlatego zabiegi manicure stają się coraz popularniejsze i to wcale nie tylko wśród pań. Także mężczyźni coraz częściej udają się z wizytą do profesjonalnego gabinetu, gdzie ich paznokcie zostaną odpowiednio odżywione, przypiłowane i zadbane. Wydaje się, że wszystkie te czynności można wykonać z powodzeniem w domu i jest to w jakimś sensie prawda – na pewno i usuwanie skórek i przycinanie czy piłowanie paznokci, a konkretnie lunula, czyli białych półksiężyców, można wykonać samodzielnie, natomiast nie jest to czynność tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Do dziś w zasadzie nie wiadomo do końca, czy lepiej jest obcinać paznokcie na sucho, czy na mokro (ta druga opcja jest łatwiejsza, ale niekoniecznie zdrowsza dla paznokcie), wiele osób wciąż używa niewłaściwego pilnika i w dodatku piłuje płytkę w obie strony, a takich błędów jest jeszcze więcej. Warto odwiedzić manicurzystkę choćby po to, żeby dowiedzieć się, jak w sposób właściwy i bezpieczny dbać o dłonie, a regularne wizyty pozwalają zrobić to w sposób całkowicie profesjonalny. Jedna wizyta jest więc przydatna każdemu, a od czasu do czasu warto zajrzeć do gabinetu, żeby profilaktycznie przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne w sposób profesjonalny. Jeśli chodzi o regularne wizyty, na pewno pozwalają one na długofalową poprawę kondycji paznokci i dłoni w ogóle, ale niezbędne zgoła nie są.

Witaminy na paznokcie

Otóż, nie tylko właściwa pielęgnacja poprawia wygląd paznokci. Lepiej jednak zrobicie, jeśli zamiast łykania suplementów, wprowadzicie do swojego jadłospisu odpowiednio zbilansowaną dietę, która ma znaczący wpływ na wygląd nie tylko paznokci, ale także skóry oraz włosów. Dieta bogata m.in: w cynk, niacynę, skrzyp polny, wapń, kwasy EPA i DHA oraz witaminę E i witaminy z grupy B (B6, B12, B1) mogą poprawić stan Waszych paznokci, skóry oraz włosów. Które, z produktów bogate są w te składniki, znajdziecie w sieci. Jednak lepiej zrobicie, jak zasięgniecie wiedzy dietetyka, który ułoży dla Was odpowiednio zbilansowaną i pełnowartościową dietę. Owszem, może to być nieco kłopotliwe, ale wybierzecie się tylko raz, a zyskacie więcej i na dłużej. Jeśli jesteście osobami palącymi, powinniście rozważyć rzucenie nałogu na rzecz poprawy wyglądy nie tylko paznokci, ale także cery. Palenie papierosów, znaczącą pogarsza wygląd cery i zębów, stan włosów oraz paznokci. Wpłynie to również na znaczącą poprawę zdrowia i samopoczucia.