Dla wielu osób różnica między kremem BB, a podkładem kosmetycznym jest dość niejasna. To fakt – produkty te mają pewien wspólny obszar działania, ale zwykle występują między nimi istotne różnice, które można wykorzystać z korzyścią dla siebie. Oba rodzaje tych kosmetyków znaleźć możecie w ofercie Avon.

Podstawowy skład podkładu

Podkład jest kosmetykiem typowo upiększającym, więc będzie zawierał tylko odrobinę substancji nawilżających lub odżywczych, głównie zresztą tylko po to, aby producent mógł się tym pochwalić w kampanii reklamowej, ale tak naprawdę będą to dawki zbyt małe, żeby zauważyć różnice. W niektórych podkładach pojawią się za to silikony, które już dla cery obojętne nie będą, natomiast pozwolą idealnie wygładzić jej koloryt. Co do zasady w podkładach znajduje się ilość pigmentu podobna do tej zawartej w kremach CC, czyli sporo. Zwykle na tyle dużo, że podkład – przynajmniej ten dobrej jakości – wystarczy, żeby zadowolić nawet osoby o cerze problematycznej i z odbarwieniami. Baza podkładu będzie zawierała różne składniki w zależności od postaci samego kosmetyku, natomiast od tej w kremach będzie różniła się głównie proporcjami.

Skład podstawowy kremów BB

Kremy BB tylko do pewnego stopnia mogą zastępować podkład – ilość dodanego pigmentu jest tutaj na tyle niewielka, że nie da się kremem ujednolicić wyglądu cery zniszczonej, z odbarwieniami lub bliznami trądzikowymi. Kremy BB mają w składzie dodatkowe substancje pielęgnacyjne – mogą to być mieszanki nawilżających olejków, mogą to być kompleksy witaminowe lub inne dodatki. Sama baza jest lżejsza niż w przypadku podkładów, co owocuje większą swobodą oddychania dla skóry, ale zmniejsza trwałość makijażu. Z tego powodu w składzie niekiedy znajdują się pewne silikony, ale w tym przypadku głównie te podatniejsze na zmywanie, a więc mniej szkodliwe dla porów skóry.

Zastosować krem czy podkład?

Przeglądanie etykiet nie ma większego sensu, chyba że tylko dla „sportu” ;-). Należy wyciągnąć z tego konkretne wnioski, bo przecież jednym będzie lepiej pasował podkład, a innym krem BB. Od czego to zależy?

  • jeśli masz cerę zdrową, ale dość wrażliwą i wymagającą lepszej pielęgnacji, wybierze raczej krem BB, a nie podkład, ponieważ zawiera on dodatkowe składniki pielęgnujące;
  • jeśli koloryt Twojej skóry nie jest równy, pojawiają się większe odbarwienia albo wyraźniejsze blizny, to krem BB prawdopodobnie nie będzie w stanie dobrze ich zakryć. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na jeden z lżejszych podkładów;
  • jeśli zależy Ci na maksymalnym zwiększeniu trwałości makijażu, to zwykle krem nie będzie dobrym wyborem. Wygrywa tylko w zestawieniu dobry krem z kiepskim podkładem, bo w zasadzie tylko do podkładów dodaje się odpowiednie substancje zwiększające przyczepność kosmetyków kolorowych;
  • jeśli przewidujesz możliwość poprawiania makijażu nawet w znacznym stopniu, ale nie zamierzasz zmywać go przez kilkanaście godzin, lepszy będzie krem – zadba on o przynajmniej minimalne odżywienie i nawilżenie skóry, kiedy będzie ona pokryta kosmetykami.

Jak to wygląda cenowo?

Nie da się ukryć, że cena zawsze jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze danego kosmetyku. Niestety w przypadku kremów BB i podkładów wybór na podstawie różnic cenowych nie będzie prosty, bo rozrzut jest bardzo duży. Można kupić kremy za kilka złotych (i tych raczej nie polecamy, podobnie jak podkładów za mniej niż dyszkę), ale z drugiej strony są też kremy za ponad 100 złotych i podkłady po 200 złotych. W sieci znajdziecie różne opinie na temat cen kosmetyków, ich skuteczności i jakości. Jedne z tych wypowiedzi pozytywnie opisują droższy kosmetyk, na niekorzyść tańszego, ale też nierzadko bywa tak, że ten droższy wcale nie wypada lepiej od tego tańszego kosmetyku. Tak naprawdę jedynym kryterium wyboru może być albo bezwzględna funkcjonalność, albo dokładna analiza składu, jeśli spodziewasz się tam znaleźć jakiś produkt, którego Twoja skóra nie toleruje.