Wbrew pozorom, między kremem na dzień i kremem na noc są spore różnice. Wynika to chociażby z faktu różnic w funkcjonowaniu skóry między poszczególnymi porami doby. Kosmetyki mają w tym pomagać, dlatego kremy na dzień znacznie różnią się od tych na noc. Choć na podstawowym poziomie różnice te widoczne są w składzie, to w dalszej części artykułu napiszemy, jak przekłada się na ich działanie.

Różnice między kremem na dzień i kremem na noc.

Co jest prawdą prawie zawsze

Skład kremu powinien odpowiadać konkretnym potrzebom skóry. Te zaś wynikają z dobowego rytmu życia – inaczej skóra działa w nocy, a inaczej w dzień. Podstawowa różnica wynika z aktywności samych komórek. W ciągu dnia są one poddaniu działaniu różnych czynników, które określa się ogólnie stresorami. Jest to zarówno intensywny proces oddychania, czyli spalania cukrów w celu wytworzenia energii, są to także procesy neutralizacji toksyn (spalin, pyłów, dymu tytoniowego czy nawet cząsteczek związków chemicznych dostarczonych wraz z innymi kosmetykami). W nocy natomiast skóra, jak prawie każda tkanka, nastawia się na regenerację, co oznacza, że wówczas intensywnie następuje proces odbudowy błon komórkowych, procesy podziałów komórek, a także pewne szczególne typy reakcji odpowiedzialnych za usuwanie nagromadzonych w ciągu pracy dziennej szkodliwych metabolitów. Kremy na dzień i na noc muszą więc być skomponowane inaczej, aby jakość pogodzić te wszystkie potrzeby.

Kremy na dzień z bliska

Co do zasady kremy na dzień są kremami stosunkowo lekkimi, które dzięki odpowiedniemu stosunkowi zawartości substancji natłuszczających i wody wchłaniają się szybko w warstwę rogową. Na powierzchni skóry nie powinna po kremach na dzień zostawać żadna widoczna tłustawa warstwa kosmetyku. Można co do zasady powiedzieć, że kremy takie to emulsje, w których dominuje faza wodna, co oznacza, że ich działanie nawilżające i regenerujące jest ograniczone, natomiast w tej formule ułatwione jest podanie na przykład wielu przeciwutleniaczy, które wspomogą komórki skóry w pozbywaniu się wolnych rodników. Rzecz jasna modeli emulsji wody i oleju jest kilka, natomiast nie to jest w tym przypadku najbardziej istotne. Chodzi przede wszystkim o to, że skład kremów na dzień co do zasady nie pozwala na podanie skórze zbyt wielu substancji rozpuszczalnych w tłuszczach.

Kremy na noc – precyzyjniej

kremy na noc są cięższe i tłustsze od kremów na dzień. Zawierają one sporą porcję tłuszczów, a także ceramidów, fitohormonów, witamin A i E (w kremach na dzień dominuje rozpuszczalna w wodzie witamina C), a także substancji o charakterze białkowym. Dzięki takiemu składowi kremy na noc przyspieszają regenerację, ponieważ stanowią swoiste suplementy dla skóry. Warto tu jednak zwrócić uwagę na jeden chwyt marketingowy – dodatki białkowe, te o dużych cząsteczkach, a więc na przykład kolagen, nie wchłaniają się przez skórę, bo ich cząsteczki są zwyczajnie zbyt duże. Można suplementować kremem aminokwasy lub krótkie peptydy, ale całych łańcuchów białkowych już nie.

Porównanie w pigułce

  • kremy na noc pozostawiają na skórze tłustą warstwę, te na dzień zwykle nie, co wynika z różnej zawartości substancji tłuszczowych;
  • kremy na dzień wzbogacane są witaminami rozpuszczalnymi w wodzie, głównie witaminą C, a te na noc witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, przede wszystkim A i E;
  • kremy na dzień wchłaniają się szybko, kremy na noc długo pozostają na skórze;
  • kremy na dzień wspomagają oczyszczanie skóry i zapewniają jej odpowiedni poziom nawilżenia przez stosunkowo krótki czas (tylko nieliczne przez 24 godziny, zwykle to 1/8 tego okresu), a kremy na noc dostarczają budulca i mają wyraźne działanie nawilżające i regenerujące

Kremy na dzień, na noc… i nadal jednego brakuje

Właściwości kremów na dzień i na noc stanowią swego rodzaju kompromis – tak naprawdę nie zawsze dokładnie odpowiadają potrzebom skóry, natomiast taki podział daje szanse wygodnego stosowania kosmetyków. W idealnym układzie powinno się stosować aż trzy różne zestawy kremów: na rano, na popołudnie i na noc. Pierwszy z nich, stosowany w godzinach od 4 do 12 pozwalałby skórze oddychać i musiałby się doskonale wchłaniać, bo w tym czasie przez skórę usuwane są wszystkie zanieczyszczenia nagromadzone w nocy, a powstające w głębszych warstwach skóry. Po południu znów skóra przestawia się na oddychanie, a więc proces niepoprawnie nazywany trawieniem wewnątrzkomórkowym. Na tym etapie powstaje mnóstwo wolnych rodników, ale ich „utylizacja” następuje wewnątrz komórek, więc krem musiałby zawierać składniki, które mogłyby dotrzeć głęboko. Można już natomiast w tym czasie zablokować częściowo nieaktywne pory skóry. Między 20 a 4 rano skóra nastawia się na asymilację – w tym czasie mają miejsce intensywne podziały komórkowe i potrzeba wielu substancji, które na szczęście w większości dostarczane są z remami na noc. Co jednak zrobić z pielęgnacją na dzień? Możliwości są dwie: albo zastosować krem wyłącznie rano, ale maksymalnie lekki, choć dobrany do typu cery, albo – i to rozwiązanie lepsze – używać dwóch kremów, które lepiej odpowiadają potrzebom skóry w danej porze dnia.

Na jakie składniki zwrócić uwagę?

Nie wszystkie kremy są opisane porą doby, w jakiej sprawdzą się najlepiej, dlatego warto poznać kilka cennych składników funkcyjnych, które pozwolą użyć kremu wtedy, kiedy jego składniki będą najbardziej przydatne. Pierwszym z takich składników jest retinol, substancja o działaniu regenerującym i przeciwzmarszczkowym. Drugi składnik to aminokwasy i peptydy (ale już nie długie łańcuchy białkowe) – te dostarczają niezbędnego budulca dla nowych i regenerujących się komórek, zatem podobnie jak retinol, powinny znaleźć się w kremach na noc, przy czym aminokwasy zamiast retinolu zalecane są cerze wrażliwej i suchej.

Tlen aktywny i kwasy owocowe to doskonałe dodatki do kremów dla osób palących. Używane raczej w kremach dziennych usprawniają detoksykację bieżącą oraz pozwalają na utrzymanie odblokowanych porów przez dłuższy czas, a kwasy dodatkowo wygładzają koloryt skóry. Ostatni z podstawowych składników, koenzym Q, wspomaga proces oddychania i wytwarzania energii, ale jest także świetnym neutralizatorem wolnych rodników, natomiast stosuje się go jako dodatek do kremów wszystkich typów, bo może pełnić kilka funkcji.

Podsumowując

Różnice między kremem na dzień i na noc są dość znaczne, ale wbrew pozorom nie zawsze wybór jest łatwy, tym bardziej że nieregularny rytm snu i czuwanie wpływa na funkcje skóry i wówczas warto najpierw przywrócić naturalny rytm życia, a dopiero później stosować pełną pielęgnację, stawiając na razie na kremy uniwersalne. Dodatkowo warto zawsze zweryfikować listę składników, bo ona może pomóc zrozumieć, jak będzie działał konkretny specyfik, nawet jeśli producent nie informuje, na jaką porę doby jest zalecany. W ofercie Avon, dostępnych jest całkiem sporo różnego rodzaju kremów na dzień i na noc. Najwięcej z nich znajdziecie w linii kremów ANEW. Dość często, na wybrane kremy do twarzy – również te z linii ANEW – udostępniane są promocje. Te jednak możecie na bieżąco śledzić w najnowszych katalogach, które znajdziecie tutaj. Oferta zmienia się co trzy tygodnie. Warto też dodać, że w linii AVON ANEW dostępne są kremy w zależności od wieku i właściwości kremów.