O peelingu zapewne słyszała każda kobieta. Jest to niezwykle popularny zabieg, który przynosi wiele korzyści Twojej skórze. Na czym dokładnie polega? Na co warto zwrócić uwagę, a czego lepiej unikać? Krótko mówiąc, warto poznać peeling od podszewki, aby wyciągnąć z niego to, co najlepsze.

Peeling, czyli złuszczanie naskórka

Peeling, to zabieg stosowany w dermatologii i kosmetyce, który polega na usuwaniu martwych komórek naskórka. Ten zabieg nosi również nazwę abrazji, ablacji i eksfoliacji, choć te określenia są mniej popularne i zdecydowanie bardziej techniczne. Celem takiego zabiegu jest spłycenie zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień i ogólna poprawa wyglądu skóry. Stosuje się go również po to, aby zapobiec wrastaniu włosów w skórę. Peeling przyśpiesza odnowę naskórka. Tego typu zabieg stosuje się również powszechnie w leczeniu skóry trądzikowej i łojotokowej.

Peeling twarzy

Peeling twarzy

Rodzaje peelingu

Istnieje wiele rodzajów peelingu. Dwa podstawowe podziały dotyczą metody złuszczania i głębokości działania. Jeśli chodzi o głębokość działania to wyróżnia się peelingi kosmetyczne, powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie.

W pierwszej grupie znajdują się peelingi bardzo powierzchniowe. Takie zabiegi polegają na nakładaniu warstwy preparatu, który odpowiednimi enzymami niszczy martwe komórki naskórka. Peeling enzymatyczny tego typu idealnie sprawdzi się przy skórze suchej i wrażliwej, bo jest delikatny i nie podrażnia jej. Innym typem jest peeling w wersji scrub, gdzie złuszczenie skóry następuje pod wpływem mechanicznego tarcia drobinek granulatów. Zabieg występuje w wersji drobronoziarnistej (przeznaczony dla cery mieszanej i normalnej), gruboziarnistej (cera tłusta, trądzikowa i łojotokowa), oraz z granulkami jojoba (do każdego typu cery).

Do grona zabiegów bardzo powierzchniowych zalicza się też peeling gommage, brushing, oraz peel of. Pierwszy polega na nałożeniu na skórę warstwy preparatów z enzymów roślinnych i poczekaniu aż zastygną. Następnie taka warstwa jest usuwana albo letnią wodą (cera wrażliwa) lub ścierana suchymi dłońmi (cera łojotokowa i tłusta). Z kolei brushing ma charakter mechaniczny i wykorzystuje specjalną szczoteczkę do usuwania martwych i uszkodzonych komórek skórnych. Ostatnia metoda, czyli peel of, to maseczka żelowa, która zasycha na twarzy a następnie jest z niej zdejmowana. Zdjęcie maseczki skutkuje usunięciem martwych komórek, które do niej przylegają.

Peelingi powierzchniowe, to zabiegi działające w obrębie naskórka. Są to zarówno zabiegi wykorzystujące substancje chemiczne o słabszej mocy, np. kwas glikolowy czy migdałowy, jak również zabiegi kawitacyjne i mikrodermabrazje. Peeling tego rodzaju zapewnia znacznie głębszą regenerację skóry, ale musi być wykonywany przez przeszkolonego kosmetologa.

Najgłębsze i najbardziej wymagające rodzaje zabiegów, to z pewnością peelingi średniogłębokie i głębokie. Obejmują one cały naskórek oraz jego głębsze warstwy. W przypadku zabiegów średniogłębokich niezbędny jest udział lekarza. Przy peelingach głębokich potrzebny jest nie tylko doświadczony i wykwalifikowany lekarz, ale również znieczulenie ogólne i monitorowanie pracy serca i czynności życiowych.

Aby dobrze orientować się w peelingach warto również poznać podział na metody złuszczania skóry. I tak peeling mechaniczny, to wszelkiej maści zabiegi złuszczające naskórek, które polegają na ścieraniu warstwy uszkodzonej i obumarłej. Może to być ścieranie ręczne (peeling typu scrub) lub z pomocą zaawansowanych urządzeń (ultradźwięki, mikrodermabrazja).

Z kolei peelingi fizyczne, to usuwanie martwego naskórka przy pomocy ciekłego azotu, podtlenku azotu lub lasera. W przypadku peelingów chemicznych złuszczanie następuje pod wpływem substancji chemicznej o różnej sile. W ten sposób można wykonywać zabiegi powierzchniowe i głębokie. Warto również wspomnieć o peelingach ziołowych i enzymatycznych. Te pierwsze to różnego rodzaju mieszanki na bazie ziół, witamin i składników mineralnych. Zabiegi enzymatyczne wykorzystują zaś do usuwania naskórka działanie enzymów roślinnych lub zwierzęcych.

Mity o peelingu

Skoro mamy już jasność co to rodzajów i specyfiki peelingów to pora przejść do kwestii mitów i faktów z nimi związanych.

  1. Mit 1 – Peeling nie zaszkodzi Twojej skórze – jest wręcz przeciwnie. Źle dobrany peeling może podrażnić Twoją skórę. Nie oznacza to, że nie powinnaś na własną rękę korzystać z zabiegów bardzo powierzchownych, ale pamiętaj, aby dopasować je do specyfiki swojego ciała.
  2. Mit 2 – Peeling trzeba wykonywać codziennie – nic bardziej mylnego. Taki zabieg, nawet w wersji bardzo powierzchniowej, oznacza usunięcie warstwy naskórka. W efekcie skóra staje się bardziej wrażliwa. Musisz dać jej czas na regenerację. Dlatego najlepiej robić peeling raz w tygodniu. Przy bardziej głębokich zabiegach odstępy czasu są jeszcze większe (zapytaj kosmetyczki lub lekarza).
  3. Mit 3 – Peeling wykonuje się po depilacji – nigdy tego nie rób, bo podrażnisz skórę i skończy się niemiłym pieczeniem. Zamiast tego wykonaj zabieg przed planowaną depilacją. To poruszy cebulki włosków i ułatwi ich późniejsze usunięcie.

Fakty o peelingu

  1. Fakt 1 – Samodzielnie tylko peeling bardzo powierzchniowy – jeśli chciałabyś uzyskać większą regenerację naskórka bardziej głębokim peelingami, to niestety nie wykonasz takiego zabiegu w domu. W Twoim zasięgu są tylko metody bardzo powierzchniowe oparte o enzymy, zioła, oraz drobinki mechanicznie ścierające skórę. W przypadku peelingu chemicznego lub z wykorzystaniem zaawansowanych technologii (ultradźwięki, laser, podtlenek azotu) niezbędna jest pomoc wykwalifikowanej kosmetyczki lub lekarza.
  2. Fakt 2 – peeling musi być odpowiednio dobrany do cery – jeśli chcesz wykonać taki zabieg samemu, to najpierw dowiedz się jaki masz rodzaj cery, a później zdecyduj na produkt do niej dostosowany. W innym przypadku możesz podrażnić skórę lub nabawić się nawet poważniejszych dolegliwości.
  3. Fakt 3 – peeling ułatwia walkę z cellulitem – jeśli marzysz o pozbyciu się cellulitu, to musisz regularnie stosować peeling w miejscach nim dotkniętym. Dzięki temu zabiegowi usuwasz toksyny, stymulujesz przemianę materii i stabilizujesz gospodarkę wodną skóry. Regularny peeling zwiększa także skuteczność bardziej zaawansowanych zabiegów przeciw cellulitowi.
Peeling ciała

Peeling ciała

Peeling to jeden z podstawowych sposobów pielęgnacji skóry. Zabiegi bardzo powierzchniowe możesz spokojnie wykonywać w domu. Pamiętając o dobraniu środków do cery oraz odpowiednim rozłożeniu zabiegów w czasie gwarantujesz sobie uzyskanie najlepszy efektów. Tyle możesz zrobić na własną rękę. Jeśli chcesz osiągnąć jeszcze lepsze efekty, to skieruj się do profesjonalnego salonu kosmetycznego lub lekarza, który zaoferuje Ci bardziej zaawansowane zabiegi. Wszystko w trosce o pięknie wyglądającą skórę!