Rozjaśnianie włosów, to niezwykle obszerny temat. Pod tą nazwą kryje się szereg interesujących zabiegów. Trzeba jednak już na wstępie dokonać kluczowego rozróżnienia między farbowaniem, a rozjaśnianiem włosów. Otóż, w pierwszym przypadku mamy do czynienia z kontrastowym przejściem od jednego koloru do drugiego (klasyczny przykład, to kruczoczarne włosy, które przy pomocy farby przeobrażają się w tleniony blond). W przypadku rozjaśniania włosów, nie mówimy o takim gwałtownym przejściu. Ten zabieg ma na celu zmianę koloru włosów o jeden lub kilka tonów. Aby osiągnąć ten efekt możesz skorzystać z różnych rozwiązań. Poniżej dowiecie się jak rozjaśnić włosy oraz poznacie sposoby na ich rozjaśnienie.

Rozjaśnianie włosów

Jak rozjaśnić włosy?

Naturalne rozjaśnianie włosów w domu

Naturalne sposoby na rozjaśnianie włosów, z całą pewnością można zaliczyć do domowych sposobów. Jeśli chcesz mieć rozświetloną blond fryzurę, to ten efekt możesz uzyskać stosując naturalne metody rozjaśniania. Mają one dwie podstawowe zalety: takie zabiegi możesz wykonać samemu w domu i są one znacznie bezpieczniejsze dla Twoich włosów niż zabiegi o charakterze chemicznym. Oprócz niewątpliwych zalet naturalne rozjaśnianie ma pewną wadę: pozwoli uzyskać satysfakcjonujący efekt jeśli Twoje włosy są już naturalnie w miarę jasne. W przypadku włosów ciemniejszych efekty są w najlepszym razie delikatne, a w najgorszym żadne. Niekiedy też jedno naturalne rozjaśnianie włosów może nie wystarczyć i trzeba będzie je powtórzyć.

Jeśli chcesz spróbować naturalnego rozjaśniania włosów, to masz do wyboru kilka prostych zabiegów. Oto i one:

1) Rozjaśnianie ziołami
Znanym od wielu lat sposobem na rozjaśnienie włosów są płukanki z ziół. Tego rodzaju zabieg jest bardzo delikatny dla włosów i ich nie niszczy. Wykonanie zabiegu jest niezwykle proste: zalewasz odpowiednie zioła wrzątkiem i odstawiasz do zaparzenia pod przykryciem na 15 minut. Wystudzonym naparem przelewasz umyte włosy, ale ich nie spłukujesz. Najlepsze efekty uzyskuje się jeśli po płukance włosy zostaną wystawione na działanie promieni słonecznych. W przypadku tej metody masz do wyboru wiele potencjalnych ziół. Najpopularniejsze jest rozjaśnianie rumiankiem, które pozwoli Ci na uzyskanie złocistych i ciepłych odcieni. Malwa, nagietek, lipa i jaśmin wyróżniają się podobnym właściwościami. Jeśli zależy Ci na chłodniejszym odcieniu rozjaśnienia to postaw na płukanki z bławatka, piołunu i bzu czarnego.

2) Rozjaśnianiem miodem
W domu możesz również rozjaśnić swoje włosy przy pomocy miodu. Miód jest zdrowy dla włosów i pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty. Jest to znakomita propozycja dla ciemnych i średnich blondynek, które chciałyby uzyskać pasemka o bursztynowym odcieniu. Dwie łyżki naturalnego miodu mieszasz z jedną łyżką tłustej odżywki do włosów po czym nakładasz na włosy i trzymasz przez około godzinę. Zabieg warto powtórzyć 2-3 razy w tygodniu przez okres miesiąca. Miód możesz również połączyć z cynamonem (2 łyżki cynamonu na pół szklanki miodu). Taką mieszankę nakładasz na włosy i trzymasz pod ręcznikiem przez kilka godzin. Efekt? Subtelne rudawo-mahoniowe rozjaśnienie.

3) Rozjaśnianie cytryną
Równie prostym i skutecznym zabiegiem jest rozjaśnianie włosów sokiem z cytryny. Jak to zrobić? Wyciśnij sok z jednej cytryny a następnie rozcieńcz go w wodzie. Taką mieszankę nałóż na suche i umyte włosy po czym trzymaj na nich przez kilka godzin. Aby uzyskać pożądane efekty zabieg musisz wykonywać przez kilka dni codziennie. Z racji zawartości kwasu cytryna nie jest tak delikatna dla włosów jak zioła czy miód i dlatego nie wolno przesadzić z tym zabiegiem aby niepotrzebnie nie zniszczyć swoich włosów.

Chemiczne rozjaśnianie włosów w domu

Kolejna domowa metoda na rozjaśnienie włosów, która ma jednak charakter stricte chemiczny, to woda utleniona. Jeśli chcesz rozjaśnić włosy w ten sposób, to najpierw wymieszaj w małym pojemniku letnią przegotowaną wodą z 3% wodą utlenioną w proporcji 1 do 1. Kolejny krok to przelanie tej mieszanki do butelki z rozpylaczem. Przed właściwym zabiegiem spryskaj na próbę włosy nad karkiem i poczekaj 24 godziny czy nie pojawią się żadne zmiany alergiczne. Jeśli nie, to możesz rozpylić mieszankę na całe włosy. Następnie rozczesz je grubym grzebieniem i poczekaj 20 minut przed dokładnym umyciem. Taki zabieg najlepiej powtarzać co 3-4 dni aż do uzyskania pożądanego efektu. Pamiętaj jednocześnie, że rozjaśnianie włosów wodą utlenioną znacznie osłabia ich kondycję. Dlatego nie wolno tego zabiegu wykonywać przesadnie często.

W domu możesz także wykonać kąpiel rozjaśniającą, czyli zabieg, który wykorzystuje możliwości jakie daje współczesna chemia kosmetyczna, a jednocześnie łagodzi szkodliwe działanie rozjaśniaczy. Punktem wyjścia dla tego zabiegu jest przygotowanie odpowiedniej mieszanki, na którą składa się rozjaśniacz do włosów, szampon i odżywka. Rozjaśniacz rozrabiasz zgodnie ze wskazaniami producenta, a następnie dodajesz wedle uznania odżywkę i szampon. Po przygotowaniu mieszanki należy ją dokładnie nałożyć na włosy oraz odpowiednio wmasować. Potem pozostawiasz ją na nich przez około pół godziny. Na koniec spłukujesz maseczkę. Tego typu zabieg można wykonywać 2-3 razy w zależności od pożądanych efektów. Z racji tego, że w kąpieli rozjaśniającej wykorzystuje się rozjaśniacz chemiczny nie wolno przesadzić z liczbą zabiegów, bo możesz zbytnio przesuszyć swoje włosy.

Ważne: Chemiczne rozjaśnianie włosów może osłabić lub zniszczyć włosy, dlatego przed jakąkolwiek próbą rozjaśniania włosów w domu, radzimy poważnie się nad tym zastanowić, czy warto ryzykować. Oprócz tego, nawet jeśli nie dojdzie do zniszczenia włosów, uzyskany efekt rozjaśnienia, może nie być zadowalający. W sieci znajdziecie wiele filmików instruktażowych dotyczących rozjaśniania włosów, które celowo tutaj nie zostały zamieszczone z uwagi na podzielone opinie związane z rozjaśnianiem włosów. Jedne z nich informują, że chemiczne rozjaśnianie włosów w domu jest możliwe i niesie za sobą jedynie pewne ryzyko, które można wykluczyć zachowując środki ostrożności. Inne odradzają prób rozjaśniania włosów domowymi sposobami i radzą skorzystać z usług profesjonalnego salonu fryzjerskiego, który ma doświadczenie w rozjaśnianiu włosów, choć wiąże się to ze znacznym wydatkiem.

Rozjaśnianie włosów w salonie fryzjerskim

Rozjaśnianie włosów

Rozjaśnianie w salonie fryzjerskim

Powyższe zestawienie metod rozjaśniania włosów pokazuje, że można osiągnąć całkiem sporo nie wychodząc z domu. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie zabiegi w salonie kosmetycznym zapewnią nam uzyskanie najpewniejszego efektu w najkrótszym czasie. Za rozjaśnianiem włosów w salonie przemawia duże doświadczenie fryzjerów i fryzjerek dzięki, któremu uda nam się połączyć rozjaśnianie z troską o kondycję naszych włosów. Dzięki ich wiedzy nie popełnimy błędu i nie zniszczymy naszych włosów nawet o tym nie wiedząc. Decydując się na wizytę w salonie stawiamy w 100 proc. na metody chemiczne a efekty zabiegu wykorzystującego rozjaśniasz, farbę rozjaśniającą, mieszanki produktów lub dodatkową koloryzację zależą od tego jaki odcień chcemy uzyskać. Wskazane jest przechodzenie o maksymalnie 2-3 tony, choć możliwości chemicznych rozjaśniaczy są znacznie większe. Bez względu na to jaki zabieg zaproponuje nam fryzjer rozjaśnianie chemiczne polega na zniszczeniu struktury włosa po to, aby do jego wnętrza dostał się oksydant utleniający naturalny pigment. To właśnie utlenianie sprawia, że włosy się rozjaśniają. Trzeba jednak pamiętać, że każde włosy można rozjaśnić tylko do pewnego stopnia o czym najlepiej będzie wiedział fryzjer.

Za i przeciw

Jak widać rozjaśnić włosy można na wiele sposobów. Na który z nich jednak najlepiej się zdecydować? Wybór właściwego zabiegu zależy przede wszystkim od tego jakie efekty chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na delikatnym rozjaśnieniu to najlepiej postawić na zabiegi naturalne, które z łatwością wykonamy w domu. Gdy priorytetem są zdecydowanie wyraźniejsze efekty to wtedy należy wejść na pole zabiegów chemicznych. Niektóre z nich można wykonać w domu (woda utleniona, kąpiel rozjaśniająca), a niektóre tylko w salonie fryzjerskim. Jedno jest pewne, z racji ich specyfiki należy zachować znacznie większą ostrożność i stosować dodatkową ochronę w postaci zabiegów odżywiających. Niewłaściwe wykonanie rozjaśniania, może doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów z włosami, niż ich kolor, do ich zniszczenia włącznie.