Manicure hybrydowy, to stosunkowo nowy sposób wykonywania stylizacji paznokci. W założeniu ma eliminować wady akrylu i żelu, ale choć reklamowany jest jako idealne remedium na wszystkie problemy, tak naprawdę wcale nie jest metodą pozbawioną wad. W zasadzie jest to skrzyżowanie klasycznego lakieru a akrylem, stylizacja jest trwała, ale w praktyce bardzo trudno jest taki manicure prawidłowo wykonać w domu.

Manicure hybrydowy, paznokcie hybrydowe

Manicure hybrydowy

Jakie wady udało się wyeliminować?

Podstawową wadą klasycznego lakieru jest bardzo mała trwałość stylizacji. Nawet dobre lakiery, które mogłyby wytrzymać bez problemu kilka dni, są bez szans z codziennymi obowiązkami. Nawet zwyczajne mycie naczyń sprawia, że powłoka odpryskuje. Żele i akryle tego rodzaju problemów w zasadzie nie powodują, ale za to ich koszt i wpływ na płytkę paznokcia bywa zgubny. Szczególnie kłopotliwe są pod tym względem akryle, które potrafią bardzo mocno uszkodzić płytkę paznokcia. Tipsy są prawdopodobnie jeszcze bardziej szkodliwe dla płytki paznokcia, więc jeśli patrzeć tylko pod tym kątem, to paznokcie hybrydowe rzeczywiście mogą być odpowiedzią na potrzeby kobiet, które chcą wyglądać doskonale, ale nie mają czasu, żeby godzinami przesiadywać u kosmetyczki. Uprzedzając ewentualne pytania: manicure hybrydowy w zasadzie można wykonać w domu i poza lampą nie trzeba dysponować żadnym specjalnym sprzętem, ale nie da się ukryć, że zanim osiągnie się ten stopień doświadczenia, jaki ma kosmetyczka, na pewno minie sporo czasu.

Podsumujmy więc: manicure hybrydowy w porównaniu z innymi metodami stylizacji paznokci jest delikatniejszy dla płytki, daje trwalszy efekt i przynajmniej w teorii może być wykonany w warunkach domowych. Czy to znaczy, że jest to metoda idealna? Otóż właśnie nie.

Wady manicure hybrydowego

Przede wszystkim możliwość wykonania takiej stylizacji w domu jest głównie teoretyczna. Sam zakup lampy i lakierów to jeszcze nie jest olbrzymi wydatek, ale to nadal za mało. Nie każdy, kto ma smartfona jest od razu fotografem, a nawet lustrzanka nie załatwia problemu i tu jest podobnie: sam sprzęt i materiały, to trochę za mało. Potrzeba doświadczenia i odrobiny praktycznej wiedzy, którą nie tak łatwo jest zdobyć. Dlatego też o manicure hybrydowym eksperci mówią wprost: jest metodą, którą można użyć w gabinecie kosmetycznym, ale nie w domu. To jednak jeszcze nie wszystko. Dla niektórych z Was na pewno będzie problemem brak możliwości dopełnienia. W przypadku manicure hybrydowego wszystkie zabiegi odbywają się tylko i wyłącznie na naturalnej płytce paznokcia i nie ma technicznej możliwości jej przedłużenia, jak robi się to w innych metodach. Kolejna sprawa: makijaż nie ukryje zaniedbanej cery, a manicure nie zamaskuje kiepskiego stanu płytki paznokciowej. Wprawdzie producenci kosmetyków zapewniają, że ich lakiery nie szkodzą płytce, ale doświadczenie mówi, że na kruchych paznokciach efekt nie jest ani trwały, ani estetyczny. To nie jest tak, jak w przypadku tipsów, gdzie cała stylizacja wykonywana jest na sztucznym dopełnieniu. Tutaj naprawdę trzeba mieć zdrowe i mocne paznokcie, dlatego jest bardzo prawdopodobne, że zanim w ogóle będziesz mogła marzyć o manicure hybrydowym, będziesz musiała nawiązać bardzo bliską znajomość z odżywkami do paznokci. Warto również wziąć pod uwagę, że zbyt częste stosowanie tej metody stylizacji paznokci, może osłabić płytkę paznokci.

Jak się to robi

Poszczególne etapy wykonywania manicure hybrydowego w domu i salonie kosmetycznym są w zasadzie takie same. Ewentualne drobne różnice wynikają przede wszystkim z zastosowania sprzętu i preparatów innej klasy. Etapów jest kilka, są one w pewnej mierze podobne do wykonywania stylizacji paznokci innymi technikami:

 • usunięcie skórek
 • zmatowienie powierzchni płytki
 • oczyszczenie i odtłuszczenie
 • nałożenie warstwy żelu podkładowego
 • nałożenie warstwy koloryzującej
 • nałożenie warstwy zabezpieczającej
 • oczyszczenie i odtłuszczenie

Na pierwszy rzut oka wymagania nie są wielkie. Oczywiście lakierożele do manicure hybrydowego różnią się od tych do paznokci żelowych czy akrylowych, ponieważ muszą dobrze spajać się ze sobą, ale to różnica natury technicznej. Samo odtłuszczenie też nie jest zabiegiem unikalnym – to właśnie dzięki niemu kolejna warstwa może lepiej przylegać do poprzedniej, co w dużej mierze gwarantuje trwałość wykonanej w ten sposób stylizacji. Lakiery stosowane w tego rodzaju manicure, są światłoutwardzalne. W celu wysuszenia i utwardzenia lakieru stosuje się lampy UV. Należy o tym pamiętać, próbując wykonać taką stylizację paznokci w domu. Więcej o tym przeczytacie poniżej.

Paznokcie hybrydowe, lampa UV

Paznokcie akrylowe – utwardzanie lakieru w lampie UV

Usuwanie manicure hybrydowego

Dla wielu z Was pewnie większym problemem niż nałożenie stylizacji, będzie jej usunięcie. Wprawdzie lakierożele do manicure hybrydowego są bardzo trwałe i nie odpyskują, ale paznokcie w końcu odrastają i po dwóch lub trzech tygodniach stylizacja zaczyna wyglądać kiepsko. Ponieważ lakierożele są odporne nie tylko na większość środków chemii gospodarstwa domowego, ale nawet na regularne zmywacze do paznokci, trzeba mieć tę świadomość, że razem z lakierożelem trzeba zakupić zmywacz. Jest on produkowany na bazie acetonu i po krótkotrwałym przytrzymaniu nasączonego wacika na paznokciu pozwala na zdjęcie wszystkich warstw stylizacji. W gabinecie kosmetycznym taki zabieg kosztuje zwykle 50 złotych (samo nałożenie manicure to wydatek od 100 do 200 złotych w zależności od preparatów i polityki cenowej gabinetu).

 Usuwanie manicure hybrydowego jest o tyle kłopotliwe, że wymaga sporej precyzji - zmywacz jest dość agresywny i może spowodować znaczące przesuszenie, a nawet podrażnienie skóry wokół płytki paznokcia.

Zestawienie wad i zalet manicure hybrydowego

Manicure hybrydowy jest techniką, która nie sprawdza się we wszystkich sytuacjach, choć prawda jest, że eliminuje wiele wad żelu czy akrylu. Spójrzmy na to w szybkim porównaniu:

Zaletami manicure hybrydowego są:

 • trwały, połyskliwy kolor
 • odporność nie tylko na odpryski, ale także na przypadkowe zmycie środkami chemicznymi
 • czas przygotowania znacznie krótszy niż w przypadku akrylu
 • niska agresywność preparatów na płytkę paznokcia

 

Do wad z pewnością można zaliczyć:

 • niemożliwość dopełnienia płytki paznokcia
 • konieczność nałożenia i usunięcia stylizacji w gabinecie kosmetycznym
 • zerową przyczepność na zniszczonej i kruchej płytce
 • możliwość nałożenia jedynie prostych zdobień, bez finezyjnych wzorów
 • zbyt częste jego stosowanie może osłabić i zniszczyć płytkę paznokcia

A może jednak w domu?

Jedyne, czego być może jeszcze nie masz w domu, a co jest niezbędne do wykonania manicure hybrydowego, to lampa UV. Światłoutwardzalne lakierożele nie wyschną na powietrzu, nie należy też stosować lamp za kilkadziesiąt złotych, bo nie susza one równo. Jeśli umiesz wybrać lakierożel i nałożyć go z zachowaniem podstawowych zasad manicure, to z pewnością zobaczysz efekt, ale wiele pań, które próbowały samodzielnie stworzyć taką stylizację, szybko zrezygnowało: niewłaściwie nałożony lakier pęka, kruszy się i odpryskuje, a do tego brak kontroli stanu zdrowia płytki paznokcia może dodatkowo spowodować inne problemy z przesuszeniem skóry lub kruchością paznokci włącznie.

Podsumowanie

Manicure hybrydowy łączy w sobie zalety zwykłego lakieru i żelu – paznokcie wyglądają naturalnie, jeśli nie liczyć bardzo wyraźnego połysku. Sama technika cechuje się złudną prostotą i daje możliwość stworzenia zróżnicowanych, ale raczej prostych stylizacji. Duża trwałość stworzonego wzoru to zaleta, ale konieczność usuwania manicure w gabinecie będzie problemem, jeśli pierwsza warstwa nie wytrzyma tak długo, jak powinna. Ogólnie rzecz biorąc, manicure hybrydowy jest techniką polecaną przede wszystkim tym z pań, które mają czas zajrzeć do kosmetyczki i chcą nie tylko „pomalować” paznokcie, ale rzeczywiście zadbać o ich „stylizację”.