Przetłuszczające się włosy, a w zasadzie skóra głowy, jest jednym z najczęstszych problemów związanymi z włosami. Dotyczy zresztą nie tylko kobiet, ale i większości mężczyzn. Przede wszystkim dlatego, że dziś pierwszym powodem przetłuszczania, jest niewłaściwa higiena i pielęgnacja. Na szczęście są sposoby na przetłuszczające się włosy. O włosy przetłuszczające się trzeba dbać w szczególny sposób – można postawić na pielęgnację domową lub profesjonalną, można od czasu do czasu sięgnąć po jakiś sposób maskowania tłustych włosów, ale zawsze trzeba dążyć do usunięcia przyczyny problemu. Na szczęście tę nietrudno odkryć.

Przetłuszczające się włosy

Przetłuszczające się włosy.

Przetłuszczanie bierze się z…

Przede wszystkim niewłaściwej higieny. Nie da się większości przypadków wytłumaczyć ani genetycznymi predyspozycjami, ani chorobą. Kiepski szampon, zaniedbana skóra głowy i zabiegi pielęgnacyjne prowadzone niezgodnie z zaleceniami: oto przyczyna na oko 80-90% wszystkich przypadków przetłuszczania się włosów. Szampony z silnymi detergentami prowadzą do podrażnienia skóry głowy, na co biologiczną reakcją jest wydzielenie większej ilości łoju, który izoluje podrażnioną tkankę od otoczenia. Późniejsze stosowanie SLS sprawia, że warstw tłuszczowa jest błyskawicznie usuwana, więc organizm jeszcze szybciej ją odbudowuje itd. W końcu dochodzi do tego, że umyte rano włosy już w południe nie wyglądają świeżo. Twarda woda również wysusza i podrażnia. Agresywne lakiery, farby itd. również nie będą bez wpływu na stan skóry głowy. Na szczęście jest kilka sposobów na przywrócenie skórze głowy jej naturalnego zdrowia.

Sposoby na przetłuszczające się włosy

  • Stosuj szampony z wyciągiem lawendowym, brzozowym albo pokrzywowym
  • Nawilżaj regularnie skórę głowy: możesz w tym celu użyć na przykład olejku z czarnuszki (czarnego kminku)
  • Nie myj włosów zbyt często, szczególnie jeśli masz twardą wodę, bo to powoduje nadmierne przesuszanie i na zasadzie sprzężenia zwrotnego szybsze natłuszczanie włosów
  • Nie wystawiaj włosów na działanie wysokiej temperatury (suszarka, lokówka, letnie słońce), bo to sprzyja przesuszaniu

Aby prawidłowo pielęgnować przetłuszczające się włosy, musisz zrozumieć, że ogień można zwalczać ogniem: lekarstwem na nadmiar tłuszczu nie jest przesuszenie, tylko właściwe nawilżenie, dzięki czemu ustabilizuje się na niższym poziomie aktywność gruczołów łojowych w skórze głowy. Jeśli więc jakiś środek kosmetyczny na tłuste włosy jest opisany jako „doskonale wysuszający”, to na pewno nie będzie on na dłuższą metę skuteczny.

Maskowanie tłustych włosów

Zdarza się czasem, że nie ma czasu na prawidłowe umycie włosów, a trzeba gdzieś wyjść. Na szczęście w przypadku przetłuszczonych włosów jest parę sprawdzonych sposobów na to, aby je zamaskować. Podstawowym jest oczywiście ubranie czapki lub kapelusza, w zależności od pory roku, ale pozostańmy może bardziej w kręgu kosmetyków. Oto co możesz zrobić:

  • zapleść warkocz
  • umyć włosy na sucho (są specjalne szampony do mycia włosów na sucho, bez spłukiwania)
  • zaczesać grzywkę
  • użyć lakieru do włosów
  • użyć odżywki z silikonami

Kosmetyki, którymi zamaskujemy przetłuszczone włosy

Szampony bez spłukiwania to preparaty, w których substancja czynna, detergent, jest roztworzona w bazie i ulega samoczynnemu rozkładowi na przykład pod wpływem temperatury. Cała idea jest bardzo prosta, a ma prowadzić do wyeliminowania największego problemu: suszenia włosów. Wprawdzie latem można skorzystać z pomocy słońca, ale to jest rozwiązanie niezalecane ze względu na możliwość osłabienia struktury włosów. Szampony bez spłukiwania nanosi się w postaci pianki lub spreju i to tyle. Nie wnikając w szczegóły chemiczne: detergent rozpuszcza zanieczyszczenia o charakterze tłuszczów, a następnie sam się „ulatnia”.

Co do odżywek z silikonami, te związki doskonale maskują nieświeże włosy, ponieważ każdy silikon tworzy cienką, połyskliwą błonkę na powierzchni włosów, nie sklejając ich jednak, za to ułatwiając układanie. Wada tego rozwiązania jest jednak poważna: niektóre silikony wchodzą w reakcję z łojem, dość szybko tracąc dobry wygląd. Inna sprawa, że dzięki silikonom brud zostaje niejako przyklejony do powierzchni włosa, a to może również niekorzystnie wpłynąć na jego budowę i funkcję.

Stylizacja włosów lakierem lub ewentualnie żelem do włosów. Przetłuszczone włosy można po prostu wymodelować, co nie dziwi i nie budzi żadnych podejrzeń. Ważne jednak jest, żeby w tym celu wybrać dobry lakier. Jeśli pod ręką nie mamy lakieru do włosów, można spróbować użyć żelu do włosów. Najlepiej, żeby były to produkty z kręgu kosmetyków naturalnych, a w każdym razie z naturalnymi dodatkami. Substancje utrwalające są dość agresywne i choć można pominąć ich oddziaływanie na same włosy, nie da się nie zauważyć, że będą również niekorzystnie działały na samą skórę głowy, której problemy natychmiast odbiją się na stanie włosów.

Lakier do włosów, to jeden ze sposobów maskowania przetłuszczonych włosów.

Dieta na tłuste włosy

W pierwszym odruchu można byłoby powiedzieć, że skoro włosy się przetłuszczają, to należy z diety wyeliminować tłuszcze. Tak jednak nie jest. Są dwa pierwiastki, które mają duży wpływ na normalizację fizjologii skóry głowy: cynk i selen. Mikroelementy te można kupić jako suplementy diety, ale o wiele skuteczniej (i przyjemniej) jest wpleść w dietę ich źródła. Warto także pomyśleć o zwiększeniu podaży witamin A, C i E. Akurat z tym nie powinno być większego problemu. Suplementy z krzemem, siarka itp., to tylko zbędny wydatek. Znacznie większy pozytywny wpływ będą miały naturalne, delikatne kosmetyki.

Podsumowanie

Włosy przetłuszczone można łatwo zamaskować nawet powszechnie dostępnymi kosmetykami, można też uczesać je nieco inaczej, aby nie było widać Twojego problemu, ale żadna z tych metod nie likwiduje przyczyn kłopotu. Możesz więc na szybko umyć włosy na sucho albo spleść je w warkocz, ale po powrocie do domu natychmiast rozpocznij kurację. Pamiętaj, że stan włosów wynika przede wszystkim z kondycji skóry, a na tę oddziałuje się nie tylko przez kosmetyki, ale także przez dietę. Ważne jest, aby wysiłki w celu normalizacji fizjologii skóry głowy podjąć jak najszybciej i od razu postawić na właściwe kosmetyki, bo jeśli jedyne, co zamierzasz robić, to myć głowę najzwyklejszym szamponem losowo wybranym na półce, to szanse na sukces są zdecydowanie nieduże.