Układanie włosów damskich, szczególnie jeśli są one długie i kapryśne, nie należy do przyjemności, jednak wiele przypadków „klinicznych” można błyskawicznie wyleczyć, odpowiednio dbając o czuprynę. Właściwa kolejność zabiegów pielęgnacyjnych oraz lepsza technika ich przeprowadzania i włosy zaczną nagle słuchać szczotki czy grzebienia. Nie wymaga to wielkiego wysiłku, tylko zmiany starych przyzwyczajeń, co wbrew pozorom wcale trudne nie jest, tym bardziej że można liczyć na ciekawą nagrodę.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Najczęściej popełniane błędy to niewłaściwe mycie, suszenie i rozczesywanie włosów. Winna nieposłuszeństwu włosów może być także odżywka lub maska, a bardzo często problemy wynikają z tego, że nie wiesz, kiedy dany zabieg wykonać, aby przyniósł on optymalny efekt. W tym artykule przyjrzymy się kolejno wszystkim tym podstawowym czynnościom i wyjaśnimy, co można na każdym etapie poprawić, aby zamienić niesforne włosy w idealnie posłuszne.

Rozczesywanie i układanie włosów

Rozczesywanie i układanie włosów

Jak myć włosy aby układanie włosów było łatwiejsze?

Pytanie jest tylko z pozoru banalne. Więcej na ten temat możesz przeczytać w poprzednim artykule, dotyczącym mycia włosów, więc teraz tylko o tym, co niezbędne. Włosy będą się lepiej układały, jeśli zaraz po umyciu nie zostaną zawinięte w turban ani ręcznik. To uchroni je od zahaczania się o siebie łuskami. Swobodnie schnące włosy zachowują swoją fizjologię, natomiast wycierane splatają się, kołtunią i w ten sposób rodzi się wiele problemów z rozczesywaniem włosów.
Na rynku dostępne są szampony ułatwiające rozczesywanie. Zazwyczaj mają one w składzie silikony, które samym włosom wprawdzie nie szkodzą, ale skórze głowy już mogą, dlatego najlepiej dobrać raczej delikatny, naturalny szampon odpowiedni do rodzaju włosów. Warto przy okazji pamiętać, że włosy, które myte są często, inaczej reagują na ten zabieg niż włosy myte rzadko. Nie wszyscy mają potrzebę mycia włosów codziennie – czasem wystarczy raz na kilka dni, a niektórym nawet raz na tydzień. Warto jednak zaznaczyć, że rytm ten powinien być zachowany: jeśli zawsze myjesz włosy codziennie, to po dwudniowej przerwie mogą stać się one trudne do ułożenia.

Suszenie może przeszkadzać w układaniu włosów

Włosy powinny wysychać powoli, bez wspomagania w postaci ręczników, turbanów czy tym bardziej suszarek. Chodzi o to, aby łuski włosa mogły zamknąć się w sposób fizjologiczny, pozbywszy się najpierw spod siebie całej wilgoci. Dzięki temu włosy po suszeniu będą gładsze i lepiej rozdzielone, co zdecydowanie ułatwi ich rozczesywanie. Warto dodać, że pod wpływem wysokiej temperatury czasem dochodzi do gromadzenia na włosach ładunków elektrostatycznych. Wtedy warto zastosować odpowiednią mgiełkę albo odżywkę. Wprawdzie niektóre poradniki radzą tylko, aby zbliżyć głowę do grzejnika lub innego metalowego i dobrze uziemionego przedmiotu, ale jakoś trudno nam sobie to wyobrazić, choć teoria fizyki podpowiada, że i to zadziała. Chodzi jednak w suszeniu przede wszystkim o to, aby umożliwić włosom fizjologiczne domknięcie łusek i nieuszkodzenie ich, do czego może niekiedy prowadzić suszenie w podwyższonej temperaturze. Ten sam problem pojawia się przy stosowaniu lokówek lub prostownic – włosy nie lubią wysokiej temperatury, a i skóra głowy sobie z nią kiepsko radzi – zaczyna się przetłuszczać i to samo dzieje się z włosami, a sklejone wydzielinami gruczołów, nawet jeśli jeszcze wyglądają całkiem nieźle, niechętnie poddają się grzebieniowi.

Jak rozczesać włosy?

W celu prawidłowego rozczesania włosów należy przede wszystkim użyć właściwego grzebienia lub szczotki, ale również wybrać właściwy moment. Ważne jest również to, jaki masz rodzaj włosów. Jednym z częstych błędów jest rozczesywanie włosów na mokro. Są one wtedy bardzo delikatne, łatwo je połamać, a ponieważ najczęściej łuski włosa wciąż pozostają uchylone, włosy rosnące bardzo blisko siebie nadal mogą się splatać. Dość powszechne jest przekonanie, że na sucho włosy rozczesuje się łatwiej. Tak rzeczywiście jeśli będziecie trzymać się tutaj kilku zasad.

  1. Delikatnie rozczesz włosy przed myciem.
  2. Włosy myj delikatnie, masując skórę głowy opuszkami palców. Nie pocieraj włosami o skórę głowy. Myj tak, aby możliwie jak najmniej je targać i plątać.
  3. Nie susz (wycieraj) włosów ręcznikiem. Zaleca się suszyć włosy naturalnie, bez użycia suszarek, wycierania ręcznikiem czy robienia turbana z ręcznika. Włosy suszone „na powietrzu” (w temperaturze pokojowej, nie na dworzu i wietrze) dość dobrze się rozczesują, jednocześnie rzadziej się łamiąc.
  4. Po umyciu możesz wstępnie rozczesać włosy grzebieniem o szerokim rozstawie zębów lub delikatnie palcami.
  5. Przy włosach bardzo nieposłusznych, po wyschnięciu włosów można zastosować odżywkę lub mgiełkę ułatwiającą rozczesywanie. Odpowiednią odżywkę lub maskę do włosów można użyć w trakcie mycia włosów i spłukiwać ją przeczesując delikatnie włosy grzebieniem o szerokim rozstawie zębów.
  6. Dopiero po wyschnięciu włosów, przystąp do ich rozczesywania. Wyjątkiem są loki i włosy kręcone. Te rozczesuj na mokro lub jeśli nie są to zbyt kręcone, rozczesywanie zacznij jak delikatnie przeschnął i będą pół wilgotne.
  7. W PRZYPADKU LOKÓW CZY WŁOSÓW KRĘCONYCH, ZALECA SIĘ ROZCZESYWAĆ JE NA MOKRO.
  8. Do rozczesywania i układania włosów, warto używać grzebieni i szczotek wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy naturalne włosie.

Drewniany grzebień i szczotka do włosów

Do pielęgnacji, rozczesywania i układania włosów, zdecydowanie lepiej używać drewnianych grzebieni i szczotek lub z naturalnego włosia, niż produktów opartych na tworzywach sztucznych.

Bardzo ważny jest dobór grzebienia i szczotki. Grzebienie o szerokim rozstawie zębów nadają się do rozdzielania włosów na pasma na przykład po nałożeniu odżywki. Sprawdzają się także przy wstępnym rozczesywaniu włosów mokrych lub nieskłonnych do współpracy. Im węższy rozstaw zębów grzebienia, tym skuteczniej prostowane i rozdzielane są włosy, ale przy gęstych włosach ciasno zestawione zęby mogą spowodować, że niektóre włosy zostaną wyrwane lub splecione z sąsiednimi. Szczotki, szczególnie te z kuleczkami na końcu zębów, są do rozczesywania włosów dość kiepskie – nie można nimi rozczesać jednocześnie większej ilości włosów (grzebienie są najczęściej głębsze), ale za to doskonale masują skórę głowy, dzięki czemu przyczyniają się do długofalowej poprawy kondycji włosów. Warto rozczesywanie prowadzić, jeśli jest taka potrzeba, najpierw grzebieniami o różnym rozstawie zębów, a później szczotką, wybierając jednak tylko te akcesoria, które się nie elektryzują. Rozczesywanie wykonuj pasemkami. Oddziel część włosów i je rozczesuj przytrzymując je u nasady, aby nie pojawił się ból przez ciągnięcie włosów. Czynność tę powtarzaj z kolejnymi pasemkami aż rozczeszesz całą głowę. Jak już upewnisz się, że wszystkie włosy zostały rozczesane i nie pojawi się splątanie ani kołtun, wówczas możesz przeczesać całą głową bez przytrzymywania włosów. W przypadku bardzo opornych włosów, możesz skorzystać z kosmetyku ułatwiającego rozczesywanie.

Odżywianie i rozczesywanie

Jak mogłaś przeczytać wcześniej, problemy z rozczesywaniem najczęściej wynikają z wad funkcjonowania łusek włosowych. Ulegają one uszkodzeniu pod wpływem szamponów, niewłaściwie dobranych, agresywnych odzywek czy masek, a także wysokiej temperatury. Warto więc stosować takie kosmetyki, które nie uszkodzą łusek, a nawet pomogą w naprawieniu tych już uszkodzonych. Chodzi przede wszystkim o stosowanie odzywek i masek bez dodatku silikonów, parabenów czy silnych detergentów. Dobrze sprawdzają się w tej roli naturalne, delikatne kosmetyki: odżywki brzozowe, pokrzywowe lub mleczne odbudowują włosy, odżywiają je i ułatwiają rozczesywanie. Należy jednak pamiętać, że w pewnym stopniu uszkodzone włosy stracą już bezpowrotnie zdolność zamknięcia łusek i trzeba będzie zwyczajnie poczekać, aż uszkodzone włosy wypadną, a na ich miejscu pojawią się nowe. Właśnie taki brak widocznych efektów bywa powodem częstej zmiany odżywek – prawdę mówiąc lepsza regularnie stosowana kiepska, niż częste zmiany między dobrymi. Skóra głowy i włosy również się przyzwyczajają do kosmetyków, a ciągłe ich zmienianie powoduje gwałtowne zmiany w fizjologii, co w konsekwencji może prowadzić do jeszcze poważniejszego uszkodzenia struktury włosa.

Podsumowanie

O włosy dba się na różne sposoby, a każdy jest potencjalnym źródłem uszkodzeń. Problemy z rozczesywaniem, choć ich bezpośrednia przyczyna jest najczęściej taka sama, mogą mieć różne podstawy. Prawdą jednak jest, że za większość tych kłopotów odpowiadamy same – warto nauczyć się właściwie pielęgnować włosy, bo wtedy poza typowym „dniem odmowy współpracy” będą się one codziennie elegancko układały zgodnie z naszymi życzeniami.