Suche i zniszczone włosy, to problem wielu kobiet. Nasze włosy stale narażone są na działanie szkodliwych czynników, które skutecznie pogarszają ich kondycję i wygląd. Niekiedy po prostu ma się delikatne włosy, które łatwo tracą kondycję i pogarsza się ich wygląd, ale częściej, to nasze własne działania mają wpływ na pogorszenie się wyglądu włosów. Na szczęście łatwo sięgnąć po substancje i kosmetyki naturalne, które pomogą w odbudowie struktury włosów i ich nawilżeniu. Warto też zmienić pewne nawyki, które szkodzą włosom, a o których mogłyście nie wiedzieć. Oto co możecie zrobić aby odżywić i zregenerować włosy:

Jak odżywić suche i zniszczone włosy?

Zanim dowiesz się jak odżywić zniszczone włosy, warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na pogorszenie ich kondycji. Poznanie czynników, które szkodzą włosom, a które pomagają, jest kluczem do sukcesu podczas ich odżywiania i regeneracji. Wyeliminowanie lub ograniczenie tych czynników, pozytywnie wpłynie na ich wygląd i kondycję.

Odżywienie i regeneracja zniszczonych włosów

Czego włosy nie lubią?

– silnego wiatru w szczególności mroźnego wiatru, silnego nasłonecznienia w upalne dni (również światło lamp w solariach) i mrozu;
– gorąca generowanego przez suszarki do włosów, prostownice i lokówki;
– nadmiernej stylizacji, w szczególności tej, przy której używa się dużo kosmetyków do stylizacji włosów;
– mycia i płukania w gorącej wodzie;
– tarcia i szorowania, np.: podczas mycia;
– szarpania podczas czesania;
– tapirowania, które odkrywa włókno włosa i sprawia, że włosy są kruche i łamliwe;
– źle dobranych kosmetyków do rodzaju włosów i skóry oraz kosmetyków do pielęgnacji z dużą ilością szkodliwych substancji chemicznych;
– koloryzacji, a w szczególności rozjaśniania włosów środkami chemicznymi jak rozjaśniacze czy woda utleniona;
– silnego ściągania włosów i ciasnych upięć, które naprężają włosy osłabiając włosy i cebulki;
– żywności wysoko przetworzonej, tj. chipsów, słodyczy, fast food’ów, potraw smażonych na głębokim tłuszczu i produktów wędzonych;
– nadmiernego spożycia alkoholu i palenia papierosów;

Co lubią włosy?

– mycie i płukanie w letniej lub chłodnej wodzie;
– regularne obcinanie końcówek (najlepiej co 6-8 tygodni);
– masowanie skóry głowy podczas mycia włosów, co poprawia ukrwienie skóry i wzmacnia włosy;
– delikatne czesanie włosów szczotką z naturalnego włosia;
– odpowiednio dobrane do rodzaju włosów i skóry kosmetyki;
– olejki, zioła, maski, odżywki do włosów, składem zbliżonym do jak najbardziej naturalnego;
– wysychanie naturalne, a nie przy użyciu gorącego powietrza z suszarki;
– zdrową dietę, bogatą w witaminy A, D i E, witaminy z grupy B oraz minerały: cynk, miedź, krzem i żelazo;

Domowe sposoby na pielęgnację włosów suchych i zniszczonych

Wiedząc co Wasze włosy lubią, a czego nie, możecie zacząć regenerację zniszczonych włosów również domowymi sposobami. Oto kilka domowych sposób na odżywienie i regenerację suchych i zniszczonych włosów:

Włosy myj odpowiednio dobranymi kosmetykami do swojego rodzaju włosów i skóry. Najlepiej byłoby, żeby kosmetyki te, składem zbliżone były do jak najbardziej naturalnego. Podczas mycia masuj skórę głowy i włosy, nie trzyj ich w trakcie mycia, a w szczególności unikaj silnego ich pocierania o skórę głowy. Zadbaj również o odpowiednie rozczesywanie włosów. Bardzo ważne jest, abyś włosy myła i płukała pod letnią lub chłodną wodą, co ułatwia zamknięcie łuski włosa. Po umyciu, w miarę możliwości pozwól włosom wyschnąć naturalnie. Nie wycieraj ich ręcznikiem i unikaj suszenia ich suszarką. Jeśli musisz skorzystać z suszarki, susz włosy ciepłym, a nie gorącym powietrzem. Często spotykanym sposobem suszenia włosów, jest owijanie ich w turban. Niestety owijanie włosów w turban może utrudniać późniejsze ich rozczesywanie. Do tego pod turbanem dochodzi do zwiększenia temperatury, co może utrudniać zamknięcie się łusek włosa.

  • Ogranicz lub wyeliminuj:

– Nadmierną stylizację włosów środkami do stylizacji fryzur, takimi jak lakiery do włosów, żele i pianki. Jeśli nie jest to możliwe – z racji np.: wykonywanego zawodu – stosuj odpowiednie kosmetyki do mycia włosów oraz wzmacniaj włosy olejkami i odżywkami. Szampony dobiera się do typu skóry głowy, natomiast odżywki do rodzaju włosów. Warto też zwrócić uwagę na skład produktów do stylizacji i unikać tych zawierających w składzie alkohole typu: etanol, alkohol benzylowy i denaturowany. Te składniki dodatkowo będą przesuszać Twoje włosy i skórę.
– Używanie lokówki i prostownicy, które niszczą, osłabiają i przesuszają włosy.
– Koloryzację włosów farbami do włosów, która nie tylko osłabia i niszczy włosy. Z badań wynika, że niektóre składniki farb do włosów wykazują właściwości kancerogenne. Pod koniec 2006 roku, Unia Europejska sporządziła wykaz tych substancji i zakazała ich używania w procesie produkcji farb do włosów. Jeśli rozjaśniasz włosy, lepiej będzie jeśli będziesz robiła to naturalnymi sposobami. Chemiczne rozjaśnianie włosów może je mocno osłabić, a nawet zniszczyć.

  • Zdrowa dieta na włosy

Wprowadź do swojego jadłospisu produkty zawierające witaminy A, D, E i z grupy B oraz składniki mineralne, w szczególności cynk, miedź, krzem i żelazo. Spożywaj też duże ilości wody niegazowanej. Zdrowa dieta nie tylko pozytywnie wpłynie na stan Twoich włosów, ale także na stan całego ciała i samopoczucia.

Takie czynności sprawią, że wyeliminujemy część czynników niekorzystnie wpływających na włosy.

Jakie olejki do włosów?

Najprostszą metodą na poprawę zarówno wyglądu jak i kondycji włosów jest używanie różnego rodzaju olejków. Niewielką ilość olejku trzeba równomiernie rozprowadzić na suchych lub wilgotnych włosach od ich nasady aż po same końce. Warto jednak nie przesadzać z ilością tego produktu. Olejek należy pozostawić na włosach przynajmniej na pół godziny. Dobrze też jest owinąć głowę ciepłym ręcznikiem. Sprawi to, że substancje odżywcze zawarte w olejku lepiej przenikną do wnętrza włosów i skóry głowy. Olejek warto nakładać 1-2 razy w tygodniu. Włosom zniszczonym, słabym i suchym najbardziej pomogą olejki: migdałowy, arganowy, kokosowy, jojoba, musztardowy z kozieratki i sezamowy. Dodatkowo, jeśli włosy przetłuszczają się, warto używać olejku jojoba i sezamowego. Olejki stosowane na włosy umyte zapewnią im dodatkową ochronę.

Jakie zioła na włosy?

Włosom pomogą nie tylko olejki. Równie dobroczynne działanie mają różne zioła. Taką kurację bez problemu możemy zastosować w domu, a jeśli wolimy, zakupić kosmetyki, w których skład często wchodzą tego rodzaju substancje. Dobrze dobrane zioła łatwo mogą sprawić, że włosy staną się nawilżone, mocne, gęste i błyszczące. Najczęściej stosowane zioła to: pokrzywa, nagietek, mięta, rozmaryn, szałwia, nasturcja, skrzyp i nagietek. Bardzo często, w różnego rodzaju kuracjach, łączy się zioła z olejkami. Takie mieszanki wzmacniają, nabłyszczają i odżywiają nasze włosy, co korzystnie wpływa na ich wygląd, a także w widocznym stopniu poprawia ich kondycję.

Nawet, jeśli nie mamy widocznych problemów z włosami, zastosujmy olejek lub nalewkę ziołową. Utrzymamy w ten sposób zdrowe, mocne, gęste i błyszczące włosy, które staną się naszą dumą.